Algirdas Julius Greimas. Apie viską ir nieką: žmogus, visuomenė, kultūra
Kiekis
Knygą sudaro Algirdo Juliaus Greimo ankstyvoji, 1947–1959 m., publicistika: sociopolitinių realijų analizės, poleminiai straipsniai visuomenės ir kultūros klausimais, literatūros veikalų recenzijos, literatūros istorijai ir estetikai skirta eseistika. Parengta iš rankraščių pagal paties Greimo sudarytą planą, knyga atskleidžia savitą, daugeliu aspektų ir šiandien aktualią žmogaus ir kultūros sampratą, išdėstytą gyvu stiliumi, su Greimui būdingu subtilumu, ironija, humoru ir kritine galia.
„Tie keli mano straipsneliai yra tik fragmentai bendrojo plano, kurį jaunoji lietuvių karta turėtų susidaryti, norėdama skelbti šiuolaikinį kryžiaus karą prieš socialinius mitus, prieš tą visuotinę mitomaniją, kuri yra didžiausias laisvo žmogaus ir lietuvio priešas. Nepriklausomos minties skaitytojas – tai pats sunkiausias, bet ir idealus skaitytojas: jo skaitymas – nuolatinė kritika, sustojimas ties kiekvienu tašku, kiekvieno teiginio apsvarstytas priėmimas ar atmetimas.“
„Kultūra yra viena, tinkanti visoms šalims – žmogaus kultūra. Daiginti ją savo širdyse, sėti ją po tėviškės laukus, kad ji būtų žmogaus veikalas, skirtas žmogui pagerbti ir jam padėti. O gerasis Dievulis jau pasirūpins, kad viskas, ką mes rašysim ar darysim, norėtume to ar nenorėtume, bus savaime lietuviška.“
„Žodžiai poetinėje kalboje, nelyginant filosofijoje, netenka skaidrumo, darosi sunkūs, daugiaprasmiai. Jei kasdieniam vartojimui naudojame visiems suprantamą lietuvių kalbą, tai geras poetas, filosofas, dailininkas ja išniekina, sudrasko, deformuoja, susikurdamas savą kalbą, sudarytą nebe iš lietuviškų, o iš radauskiškų, sakysim, žodžių. Kalbinės sistemos originalumas, jeigu jis atitinka originalią pasaulio viziją, yra meno veikalo pagrindinis kriterijus.“
Algirdas Julius Greimas