Lietuvos grybai III (6). Inoperkuliniai diskomicetai
Qty
Diskomicetai (dubengrybiai) yra dirbtinė aukšliagrybūnų (Ascomycota) skyriaus apotecius formuojančių grybų grupė. Inoperkulinių nelichenizuotų diskomicetų aptinkama beveik visose Žemės platumose, jie paplitę įvairiose buveinėse ir įsisavina įvairius substratus, ypač skirtingas žolinių ir sumedėjusių augalų dalis. Šie grybai atlieka svarbias funkcijas ekosistemose, jie yra saprotrofai, endofitai, parazitai, mikoriziniai grybai ir nematofagai. Kai kurie grybai sukelia augalų ligas ir įvairiose pasaulio šalyse pridaro didelių nuostolių žemės ir miško ūkiams.
Šios knygos pagrindinis tikslas yra apibendrinti inoperkulinių diskomicetų rūšių įvairovės tyrimų rezultatus. Iš viso monografijoje aprašyta 381 Lietuvoje identifikuota rūšis iš 119 genčių, kurios priklauso gryblieliečių (Geoglossales), helotiečių (Helotiales), gelsvuoliečių (Leotiales), martamicetiečių (Marthamycetales), orbilijiečių (Orbiliales), ostropiečių (Ostropales), dangtūniečių (Phacidiales) ir žvynokiečių (Rhytismatales) eilėms. Taip pat pateikta trumpa informacija apie nepakankamai ištirtus grybus. Knygoje visiems grybų taksonams – rūšims, varietetams, gentims, šeimoms ir eilėms – pateikti lietuviški vardai, vieni jų paimti iš literatūros šaltinių, kiti (dauguma) – sukurti autoriaus.
Monografija skirta mikologams ir kitiems įvairaus biologinio profilio specialistams (botanikams, ekologams, fitopatologams, miškininkams, aplinkosaugininkams), taip pat pedagogams, studentams, visiems, kas domisi grybais.
Prof. dr. Ernestui Kutorgai už
parengtą ir išleistą daugiatomio leidinio „Lietuvos grybai“ III tomo 6 knygą
„Lietuvos grybai. Inoperkuliniai diskomicetai“ paskirtas Kalbos komisijos apdovanojimas už lietuvių
kalbos puoselėjimą.